{هواکش مرغداری} فن های مورد استفاده برای تهویه مرغداری و گلخانه

فن های مورد استفاده برای تهویه مرغداری و گلخانه

 

با توجه به اینکه در سالن های مرغداری و گلخانه یکی از ارکان مهم و لاینفک، سیستم تهویه می باشد. ابتدا انواع سیستم تهویه را بررسی می کنیم.

 

هواکش آسیا

 

با توجه به اینکه در سالن های مرغداری و گلخانه یکی از ارکان مهم و لاینفک، سیستم تهویه می باشد. ابتدا انواع سیستم تهویه را بررسی می کنیم، که عبارت اند از:

 

تهویه طولی

تهویه عرضی

تهویه سقفی

 

تهویه طولی در مرغداری ها

 

در تهویه طولی از فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) مکنده با قدرت بالا استفاده می کنند. این نوع فن ها در دیوارهای انتهایی سالن ها نصب می شوند که در واقع این هواکش ها در ضلع مقابل ورودی هوای سالن نصب می شوند.

 

لازم به ذکر می باشد که فاصله این فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) نباید از دریچه های ورودی هوا فاصله ای بیشتر از 60 متر طول داشته باشند، زیرا در این صورت کارایی این فن ها پایین می آید.

 

از طرفی در سالن های با طول بالا تر از 60 متر برای اینکه اثر این هواکش ها پایین نیاید در دیوار های ابتدایی و انتهایی سالن فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) نصب می شود و دریچه ورودی هوای تازه به سالن با فاصله مناسب در وسط سالن قرار می گیرد.

 

تهویه عرضی در مرغداری ها

 

در تهویه عرضی هواکش ها و فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) در دیوارهای طولی قرار می گیرند. برای سالن های با عرض 8 تا 12 متر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لازم به ذکر می باشد که نباید عرض سالن هایی که به این روش تهویه می شوند از 12 متر عرض تجاوز کند زیرا در این صورت تهویه به شکل صحیح صورت نمی گیرد. نکته بسیار مهم در این امر این است که نباید هواکش های عرضی در دو طرف و روبروی یکدیگر قرار گیرند.

 

تهویه سقفی در مرغداری ها

 

در تهویه سقفی هواکش ها در سقف نصب می شوند. که این نوع فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) برای مناطق گرم و یا سرد بسیار مناسب می باشند. برای سالن های مرغداری از هواکش های بزرگ که دارای دمپر می باشند در سالن ها استفاده می شود.

 

این نوع فن ها قابلیت جابجایی حجم بالایی از هوا را دارند که عموما به صورت تهویه طولی در سالن ها نصب می شوند. در بین این نوع فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) فن 140 معروف ترین مدل از این دسته فن می باشد.

 

هواکش آسیا

 

انواع و اقسام هواکش مرغداری و هواکش گلخانه

 

هواکش مرغداری و هواکش گلخانه اصطلاحی است که به فن های غول پیکر 140*140 سانتی متری که عمل تخلیه هوا را از سالن های مختلف انجام می دهند اطلاق می گردد. قطر پروانه در این هواکش های بزرگ در سه سایز 100 سانتی برای فن 140*140 , 80 سانتی برای فن 120*120 و60 سانتی برای فن 100*100 متغیر است.

 

فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) برای سالن های مرغداری و گلخانه ای ساخته شده اند. به دلیل کاربرد بسیار آن در سالن های مرغداری و گلخانه ها با عنوان هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه ای هم شناخته می شوند.

 

هواکش مرغداری (هواکش گلخانه) دارای دو دسته اصلی می باشد: فن اگزاست کوپله مستقیم و فن اگزاست پولی تسمه

فن اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) یا فن تخلیه که خود دارای دو نوع کوپله مستقیم و کوپله با تسمه و فولی می باشد، این نوع فن در مرغداری ها و گلخانه ها جهت تخلیه هوا مورد استفاده قرار میگیرد.

 

فن اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) مجهز به دمپر کرکره ای می باشد که با شروع به کار فن باز شده و با خاموش شدن آن بسته می گردد و اجازه ورود هوای گرم یا سرد به داخل سالن از محل قرارگیری فن را نمی دهد.

 

فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) در ابعاد 140*140 ،120*120 ،100*100 و 80*80 سانتی متر با قدرت تخلیه 48000 تا 28000 مترمکعب هوا در هر ساعت طراحی و تولید می گردد.

 

اجزای هواکش مرغداری برای سالن های مرغداری عبارت است از: الکتروموتور - پروانه - بدنه اصلی - دمپر

 

با توجه به میزان هوادهی میزان الکتروموتور این فن ها تغییر می کند. در کنار این تغییر سایز، شکل پروانه فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) نیز دچار تغییر و تحول می شود.

 

جنس پروانه می تواند از استیل و یا ورق گالوانیزه و یا آلومینیوم باشد. برای اینکه در حالت خاموش فن های اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) هوای داخل سالن به خارج سالن انتقال پیدا نکند در قسمت پشت فن دمپر نصب می شود که در هنگام روشن شدن فن حجم هوای جابجا شده دمپر را باز می کند و مسیر عبور هوا به بیرون از سالن باز می شود.

 

برای آنکه هواکش مرغداری (هواکش گلخانه) حالت یکپارچه ای داشته باشد و لرزش فن در هنگام کار به صورت قابل توجهی از بین برود کلیه تجهیزات در بدنه فن قرار می گیرد، جنس این بدنه از گالوانیزه گرم می باشد.  

 

فن سیر کوله یا جت فن 

 

این نوع فن نیز در گلخانه و مرغداری جهت یکسان سازی دما و رطوبت در سالن مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین از فن اگزاست (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) برای هدایت گرما و یا سرما نیز استفاده می شود.

 

در سالن های که دارای طول و یا عرض بیشتر هستند برای انتقال گرمای حاصل از هیتر و یا جهت سرمایش انتقال هوای تازه از فن سیرکوله یا همان جت فن استفاده می شود. بدنه این نوع فن به صورت استوانه می باشد.

 

این نوع هواکش (نوعی از هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) از انباشت گرما در سطوح بالای گلخانه و در نتیجه خارج شدن آن از گلخانه جلوگیری کرده و باعث بازگشت گرما به داخل گلخانه و مدار گرمایش گلخانه می گردد.

 

جت فن یا هواکش سیر کوله یکی از اساسی ترین وسیله ها در مرغداری ها و سالن های پرورش طیور می باشد، با توجه به اهمیت بسیار مهم تخلیه گاز آمونیاک در سالن های مرغداری و سالن های پرورش طیور استفاده از این دستگاه (هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) بسیار حیاتی به نظر می رسد.

 

جت فن و یا فن سیر کوله در سالن مرغداری گاز آمونیاک وسط سالن را به سمت فن های تخلیه منتقل نموده و باعث کاهش میزان این گاز در وسط سالن مرغداری می شود.

 

همچنین از این نوع فن (نوعی از هواکش مرغداری یا هواکش گلخانه) در سالن های گلخانه با توجه به ابعاد بزرگ سالن و فاصله ابتدا و انتهای سالن گلخانه جهت یکسان سازی میزان اکسیژن و دی اکسید کربن همچنین دما و رطوبت استفاده می گردد.

 

این مطلب جهت آشنایی با روش های تهویه در مرغداری ها و سیستم های تهویه مناسب با شرایط سالن های گلخانه و سالن های مرغداری گردآوری شده است. امیدواریم که اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما عزیزان ارائه داده باشیم.

هواکش آسیا همسو تولید کننده و فروشنده هواکش های صنعتی می باشد. از بین محصولا ت تولیدی این شرکت می توان به هواکش گلخانه ، هواکش مرغداری ، فن سانتریفیوژ و دم فشار قوی اشاره نمود. کلیه محصولات تولیدی ما دارای خدمات پس از فروش و گارانتی کالا می باشد.